17. Lahnsteiner Seminarium Piwne
„Gruitbier, Koźlak i Czekolada“

Temat 17-go seminarium piwnego w Lahnstein sięga aż do średniowieczu, do okresu, w którym chmielu w Nadrenii jeszcze nie znano. Piwowarzy lokalni używali ziół, które znaleźli w rejonie. Ziołowa mieszanka nazywała się „Gruit” i służyła do poprawienia oraz stabilizowania piwa. Wykładowca seminarium i właściciel browaru Lahnsteiner, Dr. Markus Fohr, w 27-go września 2012-go roku przedstawiał dwie wersje eksperymentalne takiego piwa ziołowego „Gruitbier” – jedna była raczej łagodna, a druga intensywnie poprawiona. Obie były produkowane na bazie mieszanki ziół i przypraw przygotowanej przez firmy Pfeffersack & Soehne z Koblencji. Było to ekscytującym początkiem dla nosa, języka i podniebienia.

17th Lahnstein Beer Seminar, Lahnstein, Bier in Rheinland-Pfalz, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Bierseminar
Markus Fohr wprowadzi do tematu:
piwo i czekolada

Po tym imponującym początkiem, uczestnicy seminarium wrócili uwagę do wielu możliwych kombinacji czekolad i piw. Pięć różnych rodzajów czekolady (od słodkiej biały poprzez mlecznej do ciemnej z 50, 70 i nawet 86% kakao) skombinowano z trzema rodzajami piw (Schwarzbier, Ciemny Koźlak, Jasny Koźlak) – piętnaście rożnych wrażeń smakowych. Ciemny Koźlak, raczej gorzki, podkreślił i zaakcentował gorycz czekolady; a Jasny Koźlak swoim słodowym ciałem podkreślił czekoladowy słodycz. Schwarzbier jednak był w tym kontekście wyzwaniem smaku: Z białą czekoladą skontrastował ekscytująco, choć miał lekką nutę metaliczną. Z czekoladą mleczną rozwijał on nuty kwaśne, a wreszcie z czarnymi czekoladami zaczął się walczyć o dominacji w goryczce – a w tym wyścigu musiał się przyznać do porażki. Nuty kakao 86%-ej czekolady dominowały, nawet korzystały z goryczy piwa, a Schwarzbier pozostał lekko wodnisty w tle.

17th Lahnstein Beer Seminar, Lahnstein, Bier in Rheinland-Pfalz, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Bierseminar
ekscytujące kombinacje piwa z czekoladą

Barrel Aged Imperial Stout z browaru Firestone-Walker w Kalifornii skończył dzisiejsze seminarium. Czarne jak smoła, lepkie i z 13% wysoko alkoholowe piwo Parabola było kompleksowe w aromatach jak i w smaku i wezwało wszystkie zmysły uczestników seminarium. Było to potężne piwo, nadające się do skoncentrowanej degustacji w małych ilościach – piwo, które pokazuje, ile różnych składników smakowych i aromatycznych może występować w jednym, odpowiednio precyzyjnie warzonym piwie..

Zdjęcia 17-go Lahnsteiner Seminarium Piwnego

Merken

Hinterlasse jetzt einen Kommentar

Kommentar hinterlassen

E-Mail Adresse wird nicht veröffentlicht.


*


Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.