Klosterbrauerei Weltenburg GmbH
Kelheim
DEU

Najstarszy browar klasztorny na świecie – silne potwierdzenie! Prekursor klasztoru pochodzi z roku 617go, a browar założono w 1050ym roku, prawie 1000 lat temu! Pomimo tego długiej historii, Klasztorny Browar Weltenburg otwierał się do postępu i do ekonomicznego rozwoju, a nie zamyka się nawet do wyrzucenia tradycji. Znaczna część piw pod marką „Weltenburger” produkuje się już nie na miejscu w klasztorze, lecz w Browarze Bischofshof w Ratyzbonie.

Niemniej jednak, warto wizytować klasztor i browar – a pięknie lokalizowany ogród piwny zaledwie kilka kroków od kamienistej plaży Dunaju zaprasza na smaczne piwo!

Klosterbrauerei Weltenburg GmbH, Kelheim, Bier in Bayern, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Brauerei, Biergarten
w ogrodzie piwnym

Po raz pierwszym byłem na miejscu 20go sierpnia 2003go roku. Zaparkowałem samochód po drugiej stronie Dunaju, przekroczyłem rzeką łodzią i już siedziałem w ogrodzie piwnym, w którym mieliśmy pyszne i rustykalne jedzenia i smaczne piwo.

Dodatek 14 Maja 2011: Prawie osiem lat później, w ciągu Tour de Bier 2011 miałem możliwość ponownego zwiedzania browaru i klasztoru, a w tym przypadku nawet razem z wizytą samego browaru.

Już na przyranek 14go Maja 2011go roku jednym z pierwszych statków tego dnia dopływaliśmy przez wąwóz Dunaju do Klasztoru Weltenburg. Słońce świeciło ciepło, a w ogrodzie piwnym o tej porze jeszcze dużo miejsc. Przy smacznym piwie czekaliśmy na zwiedzanie Klasztornego Browaru Weltenburg, które niestety odbywało się o pół do drugiej zamiast umówionego terminu o jedenastej – ale lepiej późno niż w cale nie.

Klosterbrauerei Weltenburg GmbH, Kelheim, Bier in Bayern, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Brauerei, Biergarten
spacer po browarze

Biorąc pod uwagę słynność marki Weltenburger, warzelnia jest stosunkowo mała – ale to jest skutkiem tego, że dużą część portfelu produkuje się w Browarze Bischofshof, a nie tutaj na miejscu.

Zaskakujący jednak fakt, że co prawda mieliśmy możliwość degustacji kilku piw, ale wylano je z butelki, a nie z beczki – bardzo nietypowy! Smakowały dobrze, a było to miły gest naszego przywódcy, że otrzymaliśmy piękne szklanki do degustacji jako prezent, jako pamiątkę.

Zdjęcia

Klosterbrauerei Weltenburg GmbH
Asamstraße 32
93 309 Kelheim
Bayern
Deutschland

Hinterlasse jetzt einen Kommentar

Kommentar hinterlassen

E-Mail Adresse wird nicht veröffentlicht.


*


Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.