„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K.
Hüpstedt
DEU

Promienne słońce, rozległe pola, czerwonozłote jesienne liście. Ulice stają się coraz węższe, by w końcu zacząć się piąć w małe górskie serpentyny. Malutkie, jednakże malownicze wioski. Wszędzie panuje idylla: do kresu świata nie może byś stąd już daleko. Powiat Eichsfeld, usytuowany w południowej części pasma górskiego Harz nie jest dokładnie tym, co kronikarzowi przyszłoby do głowy jako pierwsze, gdyby chciał mówić o Niemczech oraz o niemieckiej scenie browarów rzemieślniczych.

„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K., Hüpstedt, Bier in Thüringen, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Brauerei
„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K.

A jednak : W Hüpstedt jest mały, doskonały browar rzemieślniczy. Michael Burkhardt, po nabyciu swoich pierwszych doświadczeń zawodowych jako dyplomowany piwowar, które to zdobył w dużych browarach Holsten i Oettinger, zebrał w sobie odwagę oraz fundusze niezbędne do stworzenia małego browaru, nazwanego Eichsfelder Braumanufaktur. „Jeśli nie teraz, jako 30-latek , to kiedy? W wieku 45 z pewnością już nie odważę się rozpocząć takiej inwestycji!”, powiedział mi. I tak obecnie już od przeszło roku powstaje tu szeroka gama piw, wytwarzanych z pomocą 4-hl-urządzenia marki Wengert.

Obok piwa jasnego i ciemnego, które jako standardowe piwa są dostępne w butelce półlitrowej i zapewniają obrót niezbędny do zabezpieczenia podstawowych potrzeb finansowych, nieustannie warzone są także niestandardowe warki, z egzotycznymi piwami – jak niedawno piwo dyniowe (Pumpkin Beer), w którym 30% słodu zostało zastąpione przez upieczone dynie Hokkaido, przyprawione imbirem, zielem angielskim i goździkami, czy obecnie, czyli w dniu 8 listopada 2014 dostępny w ofercie mocny 7% Smoked Porter. – Następnym piwem, które pojawi się wkrótce, a na które Michael już zbiera zamówienia, jest piwo świąteczne.

„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K., Hüpstedt, Bier in Thüringen, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Brauerei
otwarta fermentacja

W trzech dużych i płytkich zbiornikach odbywa się otwarta fermentacja, za nimi w chłodni stoi osiem zbiorników magazynujących – na początek wystarczająco, aby sprostać zapotrzebowaniu.   Browar ulokowany jest w tylnej, dolnej części restauracji Zum deutschen Kaiser – restauracja i browar są w prawdzie prawnie niezależne, ale w naturalny sposób doskonale się uzupełniają: stara karczma miała dużo niewykorzystanej przestrzeni z tyłu, a manufaktura piwna dzięki temu ma bezpośrednio w tym samym budynku wyszynk z własnym piwem.

Dodatkowo piwo to cieszy się wielkim powodzeniem. Chociaż masa z każdej warki wciąż jest rozlewana do butelek przy pomocy 6 małych, ręcznie obsługiwanych nalewaków, a następnie butelki te są ręcznie etykietowane, to jednak coraz więcej piwa wlewane jest do beczek / KEGów i serwowane w lokalnej gastronomii.

„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K., Hüpstedt, Bier in Thüringen, Bier vor Ort, Bierreisen, Craft Beer, Brauerei
sprzedaż piw bezpośrednio w browarze

Pakujemy sobie tuzin piw w duże papierowe torby, niestety z pięknej drewnianej skrzynki z logo rezygnujemy z ciężkim sercem: dziś nie wystarczy miejsca ani w samochodzie, ani w piwnicy, a też nie ma raczej szansy, by udało nam się oddać skrzynkę tu lokalnie i odzyskać zasadnie wysoką kaucję – za rzadko przejeżdżamy przez teren Eichsfeld. Niestety!

Niemniej jednak, Michael, jesteś na dobrej drodze! To jest świetna sprawa!

Manufaktura piwna Michels Eichsfelder BrauManufaktur jest otwarta we wtorek od 09:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00, w piątek od 15:00 do 18:30 i sobotę od 09:00 do 12:30. Nie stanowi jednakże problemu umówienie się w dogodnym terminie. Do manufaktury praktycznie nie da się dotrzeć z wykorzystaniem transportu publicznego, a i autem nie jest łatwo – bo chociaż obszar Eichsfeld znajduje się niemal dokładnie w środku Niemiec, to jednak jest trudno dostępny. Jeśli jednak już znajdziemy się na drodze A38 z Getyngi do Lipska, to dotarcie tam zajmie nam około dziesięć minut jazdy przez idylliczne, wąskie uliczki.

Opublikowane na stronie Beerpoint; tłumaczenie: Agnieszka Nejman

Zdjęcia

„Michels“ Eichsfelder Braumanufaktur e.K.
Oberdorf 10
99 976 Hüpstedt
Turingia
Niemcy

Hinterlasse jetzt einen Kommentar

Kommentar hinterlassen

E-Mail Adresse wird nicht veröffentlicht.


*


Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.